Zamek w Golubiu czyli ferii zimowych ciąg dalszy

Zima odeszła. O jej niedawnej obecności świadczy dziś już tylko lód ciągle trzymający w niewoli jeziora. Drogi pozbawione resztek zimowego rozgardiaszu zachęcają do pieszych wędrówek, rowerowych eskapad i samochodowych wycieczek. Wybierając auto jako środek lokomocji jedziemy do Golubia – Dobrzynia, po 36 minutach jesteśmy w budzącym się powoli z zimowego snu miasteczku. Tu, na wzgórzu posadowiona jest monumentalna budowla. Imponująca krzyżacka warownia góruje nad położonym u jej stóp Golubiem.

Zamek położony jest na prawym brzegu Drwęcy, zbudowany na przełomie XIII i XIVw. jako krzyżacka warownia i siedziba komtura. Zamek wielokrotnie był atakowany i niszczony, ostatecznie przekształcony został w siedzibę renesansową przez królewnę Annę Wazównę. Głównym renesansowym elementem zamku jest attyka zwieńczająca mury.

Dziedziniec w stosunku do ogromnej bryły budynku jest niewieki, ciekawie prezentują się drweniane krużganki. Zadziwiły mnie jednak białe kolumny na parterze oraz otynkowane drugie piętro – elementy niezgodne z charakterm gotyckiego obiektu.

Rozczarowały sale pozbawione oryginalnego wyposażenia oraz fakt, że nie udało nam się zobaczyć  tajemniczych piwnic i lochów zamczyska czyli miejsc najciekawszych. Warto było jednak tu przyjechać, ze względu na widok potężnej bryły zamku oraz wspaniałe towarzystwo, za które dziękujemy :–))

13 Replies to “Zamek w Golubiu czyli ferii zimowych ciąg dalszy”

 1. No wreszcie mogę sobie ten zamek porządnie obejrzeć. 🙂
  Jeśli się nie mylę, to tam odbywają się turnieje rycerskie. Ale to późniejsze średniowiecze, więc mniej jestem w tym zorientowana. 🙂
  Te otynkowane części wyglądają jak doklejone i psują efekt. Ale ogólnie nieźle to wygląda.
  Serdeczności:)

  1. Tak, własnie tutaj co roku, na początku lipca odbywają się turnieje rycerskie. Na Zamku jest hotel, w tej otynkowanej części na 2 piętrze, tam rycerze mieszkają 🙂 Wiem, że lubisz takie imprezy, może kiedyś w drodze nad morze wpadniesz na Zamek :–) Serdeczności!

   1. Zamek chętnie bym obejrzała. Jeśli chodzi o turnieje, to na „rycerzach zakutych” ja się nie za bardzo znam. Więcej wiem o wojach. 🙂 No cóż, między czasami mojego ulubionego Mieszka I a czasami Jagiełły jest te „parę” lat różnicy. 🙂 A sporo się przez ten czas zmieniło.
    Ale o zamku sporo słyszałam i widzę, że wart zobaczenia.
    Buziaki:)

   2. Jeszcze jedno: popatrzyłam na okna (na drugim zdjęciu od góry) – nieźle „porąbane”. 🙂 Jak tam są ułożone piętra?! 🙂

   3. Tak, z oknami i piętrami jest tam niezły chaos, mury są bardzo grube i na pewno są w nich przejścia do tajnych sal i komnat.

   1. Dominiczko, ostatnio żyję w zabieganiu, za dużo spraw i trudności, ale kiedy tylko czas pozwala jestem, nawet jeśli nie zawsze słowem, to duchem i oczami zawsze. Wizyta u Ciebie to miłe zatrzymanie. Ściskam Cię najserdeczniej!

   2. Tak, wiem Małgosiu, tym bardziej dziękuję :–) Ja również ostatnio mało się odzywam, może przyjdą jeszcze rozgadane czasy. Uściski i serdczne pozdrowienia 🙂

 2. Monumentalna warownia zaiste, pięknie położona na wzgórzu. Lochy i piwnice też byłyby ciekawe. W moich stronach bardziej pałace i dworki niż zamki, może warownie zburzone w zażartych bitwach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *