Nad Drwęcą opodal krzaczka

… czyli o dymorfizmie płciowym słów kilka.

Kaczka krzyżówka, przodek kaczki domowej to najpospolitsza polska kaczka, występująca prawie na wszystkich zbiornikach wodnych: jeziorach, rzekach, strumieniach, małych oczkach wodnych pośród lasów, na polnych bagienkach, podmokłych łąkach czy na stawach w parkach miejskich. 

U krzyżówki występuje wyraźny dymorfizm płciowy czyli różnica w wyglądzie pomiędzy samcem a samicą.

Samiczka ma ubarwienie bardzo skromne, brązowe z brunatnymi prążkami. Natura tak to urządziła,  by niepozorne, maskujące ubarwienie samicy ukryło ją przed wszelkim zagrożeniem jakie stanowią ptaki drapieżne, lisy czy inne łakome na kaczy kąsek zwierzęta. W takiej bowiem szacie gdy samiczka wysiaduje  jaja, a później wodzi pisklęta staje się dla drapieżników mniej widoczna.

Kaczor natomiast w szacie godowej z metalicznie połyskującą, zieloną głową i białą obrożą na szyi wygląda bardzo efektownie. Wierzch oraz spód tułowia ma jasnopopielaty, pierś ciemnobrązową, skrzydła szare z niebieskofioletowym lusterkiem w czarnobiałej ramce. Barwne upierzenie samca służy przyciągnięciu uwagi nie tylko drapieżników ;–) ale i samic podczas rywalizacji o partnerkę.

Przy końcu sezonu lęgowego kaczory pierzą się czyli wymieniają wszystkie pióra i już w czerwcu upodabniają się swym wyglądem do samic. W tej szacie spoczynkowej trwają do jesieni, by ponownie wymienić pióra i powrócić do swych kolorowych barw godowych.

Owo kacze towarzystwo spotkałam kilka dni temu w centrum Brodnicy, nad Drwęcą opodal krzaczka…

14 Replies to “Nad Drwęcą opodal krzaczka”

 1. Wciąż zachwyca mnie różnorodność w naturze. Pięknie ujęta, jak zawsze, przez Ciebie Dominiczko. Serdeczności.

 2. Piękne są. Samica też ma subtelne, lazurowe lusterko na skrzydle.
  Jest rasa kaczek domowych, które wyglądają identycznie jak krzyżówki. Tylko wieeelkie. 🙂 Sąsiedzi kiedyś takie mieli. Niesamowite wrażenie, kiedy je pierwszy raz zobaczyłam. 🙂
  Serdeczności:)

  1. Samice krzyżówki są bardzo piękne, tylko z daleka sprawiają wrażenie szarych, natomiast z bliska można dostrzec subtelne barwy. Domowe kaczki krzyżówki ! to dopiero muszą być okazy :–) buziaki!

 3. Zwyczajne ale zachwycające. Nad moim zalewem uboga fauna ale kaczki są zawsze i dostarczają mi nieustającej radości.
  U Ciebie samiczka jakby bardziej strojna. Chyba lepszy masz aparat Miła.

 4. w dodatku słoneczko świeciło a dzisiaj śnieg….
  u nas kaczunie tylko w Iławie na jezioraku, aż wody nie widać
  uściski, dominiko:).

 5. Dominiko, to brzmi bardzo naukowo. Z opisu dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które prawdopodobnie umknęły mi w procesie edukacji ☺ dlatego warto i należy czytać co piszą mądrzy i wspaniali przyjaciele ☺ zdjęcia piękne, cudne jest Nasze Pojezierze Pozdrawiam Beata Ciche pod Lasem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *