spichlerz przy ulicy Św. Jakuba

 W Brodnicy przy ulicy Św. Jakuba znajduje się ceglany spichlerz o cechach renesansowych zbudowany w 1604 r., przebudowany w XIX w., odrestaurowany w latach 90-tych XX w. Obecnie znajduje się w nim Muzeum, zaglądamy tam…

 Na parterze mieści się wystawa stała: Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10.000 lat. Stanowisko archeologiczne Mszano leży 6 km na pd.-zach. od Brodnicy, na prawym brzegu Drwęcy. Pierwotnie znajdowało się na wydmowym cyplu usytuowanym między rzeką a nieistniejącym obecnie jeziorem. Przetrwały tu interesujące znaleziska będące pozostałością osadnictwa grup myśliwsko-zbieracko-łowieckich jak np. relikty obiektu mieszkalnego, który obok eksponatów kultury materialnej stanowi ekspozycję muzealną. 

 Na kondygnacji pierwszej  i drugiej zabytowego spichlerza od niemal roku działa Centrum Edukacji Ekologicznej. Placówka ta wyposażona została w sprzęt multimedialny z ciekawymi programami edukacujnymi, które ilustrują bogactwo flory, fauny i środowiska przyrodniczego Pojezierza Brodnickiego.

W licznych gablotach umieszczono modele roślin, grzybów oraz skamieliny,  dwa olbrzymie akwaria pokazują ryby jeziorne i rzeczne oraz ich środowisko, a ponad 100 okazów wypchanych zwierząt pozwala przyjrzeć się im z bardzo bliska…

Skutki działalności człowieka – zmiany i zniszczenia środowiska naturalnego, które pojawiły się wraz z rozwojem cywilizacji – stanowią istotną część programu Centrum Edukacji Ekologicznej.

Muzeum czynne jest  codziennie od 10.00  do 14.00, wstęp  jest bezpłatny.

12 Replies to “spichlerz przy ulicy Św. Jakuba”

 1. Dominiko! Wszystkiego najlepszego w Nowym 2014 Roku, zycze Ci szczescia , milosci i wszystkiego co najpiekniejsze:)

  Zawsze z wielka przyjemnoscia zagladam do Ciebie, Twoje zdjecia sa piekne i wyjatkowe. Masz wielki dar i dzieki wielkie, ze dzielisz sie z nami swoja wrazliwoscia ktora uchwycasz okiem aparatu fotograficznego.

  I pokazalas zdjecia syna, urocze! – moc usciskow zasylam:)

  1. Witaj Ataner! Dziękuję bardzo za życzenia,
   dla Ciebie również pomyślności w Nowym Roku :–)
   Na zdjęciach są moi dwaj siostrzeńcy ze swoimi dziewczynami :–)
   Pozdrawiam !

 2. Szkoda Dominiczko, że będąc tak blisko nie mieliśmy okazji zwiedzić tych interesujących miejsc w Brodnicy ale również okolicznych jezior.
  Mam nadzieję że wszystko przed nami…
  Moc dobroci na ten Nowy Rok posyłamy do Waszego Siedliska.
  A i Z

  1. Kochana Alutko, ten rok był dla mnie trudny, dla Ciebie, dla Was, myślę, że jeszcze trudniejszy… natomiast w tym Nowym, jesienią, kiedy do nas zawitacie zwiedzimy sobie niejedną wystawę, obejdziemy jezioro Sosno , Leśne i wszystkie inne… Ściskam mocno :–)

 3. Bardzo lubię zwiedzać takie wystawy. Dziękuję Dominiko za tę wirtualną wycieczkę po Muzeum w Brodnicy, może kiedyś uda mi się obejrzeć te zbiory na żywo. Ściskam Cię najmocniej i życzę przyjemnego weekendu:)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *