Zamek w Kwidzynie

W słoneczny, wiosenny dzień ruszamy do Kwidzyna, aby zwiedzić kolejny gotycki zamek w naszym regionie.  Po godzinie i 20 minutach docieramy do dawnego grodu Prusów zajętego przez Krzyżaków w 1233 r.  Kwidzyn w latach 1285 – 1587 był siedzibą biskupstwa pomezańskiego (Pomezania to kraina na pograniczu woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego). Zamek kapituły pomezańskiej wzniesiono na prawym, wysokim brzegu pradoliny Wisły, na przełomie XIII i XIV w., a kościół do niego przylegający w latach 1343-1355.

Ogromne wrażenie zrobiło na mnie Gdanisko, a właściwie bardzo długi pasaż do niego prowadzący wsparty na pięciu arkadach. Okazuje się, że jest to najdłuższy na świecie 54 -metrowy ganek, osadzony na kolumnach, który prowadzi do wieży sanitarno-obronnej czyli Gdaniska.

Od strony północnej zbudowano wieżę studzienną,  również połączoną gankiem. Nadal  można usłyszeć tu plusk bijącego w dole źródła wody.

Czas na zamkowe piwnice…

…oraz na zamkowe komnaty, gdzie oglądamy wystawę za wystawą.

Podziwiamy  wystawę Pixel, Pink, Black & Full Colour, Jesienne Impresje, Kolekcję Sierakowskich, Kulturę ludową Powiśla,  Przyrodę Powiśla… oj dziej się tutaj na Zamku, widać pracę, pasję i zaangażowanie Zespołu, który tu pracuje. 

Poniżej Zamek w Kwidzynie na starej fotografii.

Wycieczka była bardzo udana, polecamy!

6 Replies to “Zamek w Kwidzynie”

 1. No proszę, jakie atrakcyjne miejsce. Najbardziej podobały mi się piwnice. 🙂 Ale cieszy, że nie ruina, tylko zadbane, z wystawami, piękne.
  Ciągle się zastanawiam skąd mi się plącze nazwa Kwidzyn, chyba widziałam to gdzieś na drogowskazach. Bo tam nie byłam. Nawet nie wiedziałam, że jest taki zamek.
  Marzy mi się kiedyś taka niezależność, żeby móc wsiąść w samochód i poszwendać się po Polsce do woli, bez terminów, ograniczeń… Pomarzyć można…
  Serdeczności:)

  1. Oj tak, mnie się również marzy takie szwędanie po zamkach, piwnicach, parkach i innych ciekawych miejscach. Zawsze jednak istnieją ograniczenia.
   Dobrze, że choć krótki wypad wypalił :–) Zamek w Kwidzynie warto zobaczyć. Serdeczności!

 2. Macie tam monumentalne budowle, w bardzo dobrym stanie, zaopiekowane i interesujące. W jeden dzień można objechać i zwiedzić a jest co. A jak kto ma za daleko to poogląda sobie u Dominiki. Dziękujemy!!!

  1. Krystynko zapraszam :–)) nie tylko wirtualnie sobie pooglądasz.. Wiem, że Twoja chatta na Skraju trzyma Cię tam gdzie jesteś, ale może… tym razem na północ..? Buziaki!

   1. Oj, trzyma, trzyma ale ja się jej tak znowu nie daję i czasem bryknę dla zdrowia i dla psychiki. Ale raczej na zachód, do bliskich sercu Dziecków. Ale może, kto wie …..

   2. Tak, wiem że lubisz bryknąć sobie 😉 teraz właśnie też sobie brykasz… a ja zazdroszczę:-)
    Może kiedyś przyjdzie pora na kujawsko-pomorskie ! Buziaki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *